שנה דבורה ומתוקה
הימים האלה עומדים, איך לא, בסימן דבש. אינספור כרטיסי ברכה מתוקים שבמרכזם הנוזל הזהוב והטעים כל כך. אולם אותנו, כמו תמיד - מעניין ההיבט הבריא.
וכמה שהוא בריא. לדבש תכונות רפואיות רבות המוכרות מזה שנים, ברפואה הסינית ואף לפניה. לכן, נתמקד החודש ביתרונותיו של הדבש ושל אח קטן ופחות מוכר - הפולן.
 
הדבש
מהו הדבש? חומר מזין ביותר וממתיק טבעי ובריא. הדבש עשיר בויטמינים B ו-C, במינרלים ובחומרים חיוניים נוספים.
 וניקוז לימפתי; מכיל פרופוליס (המקנה לו את הכינוי "אנטיביוטיקה מהטבע"), מסייע בריפוי דלקות גרון, אוזניים ואף שיניים; מסייע בהתמודדות עם שפעת; מחזק את מערכת החיסון; משמש גם לריפוי העור בשימוש חיצוני.
מאפיינים חשובים של הדבש: האינדקס הגליקמי של הדבש נמוך מזה של סוכר לבן. פירוש הדבר הוא שקצב פירוק הסוכר בגוף אחרי אכילת הדבש איטי יותר - מה שמונע "קפיצה" ו"צניחה" ברמות הסוכר בגוף כפי שאופייני למאכלים אחרים. מסיבה זו הדבש מומלץ מאוד כממתיק. בנוסף, הדבש רגיש לחום - חימום של הדבש גורע יותר מ-40% מהחומרים החיוניים שבו.
 
בריאות בהישג יד עם הדבש
חשוב: תמיד יש להשתמש בדבש מאיכות טובה. אל תתפשרו על דבש זול או כזה שמקורו אינו ידוע - לצערנו לא אחת הוא מעורב בחומרים שאינם טבעיים (כמו למשל סוכר לבן) שעלותם נמוכה, וכמובן אין להם התכונות הרפואיות שלו.
  • טיפול חיצוני באקזמה וכוויות בעור: ערבבו דבש עם 5-8 טיפות שמן ארומטי לבנדר, מרחו על האזור הפגוע, חבשו בפד גאזה נקי והשאירו את המקום חבוש למשך חצי שעה עד שעה , פעולה זו תחטא את המקום הפגוע ותרפא אותו.
  • טיפול פנים טבעי: קרצפו את עור הפנים באמצעות דבש - הפעולה המדמה "פילינג" מחטאת את העור, מרפאת פצעים ופגמים, מסירה תאים מתים ומסייעת להתחדשות העור
  • טיפול בשפעת או הצטננות: הרתיחו מים ובשלו בהם כמה גרגרי פלפל אנגלי, שורש זנגוויל, מקל קינמון ומעט הל, למשך 5-7 דקות. כבו את האש, המתינו שהמים יצטננו מעט והוסיפו להם כף דבש. יש ללגום מהחליטה מספר פעמים ביום, הדבר יחמם את הגוף, ימריץ את זרימת הדם ו"יעיר" את מערכת החיסון.
  • סירופ ביתי נגד שיעול: בסיר קטן בשלו 8-10 תאנים מיובשות  עם 2 כוסות מים. לאחר שהמים רתחו הנמיכו את האש ובשלו מעט עד שהתאנים מתרככות ומתחילות להתמוסס. הוסיפו 4-6 כפות דבש וערבבו היטב. לקבלת מרקם אחיד ניתן לסנן את הסירופ ולשמור את חלקי התאנים בצנצנת זכוכית. הסירופ שיתקבל מצוין לטיפול בשיעול סטרידו ובהתקררות, וניתן לתת אותו למבוגרים ולילדים מגיל שנה ומעלה.
 
פולן דבורים
מהו הפולן? פולן הינו למעשה אבקה העשויה מאבקנים זעירים שאותם אוספות הדבורים תוך כדי "מסע" בין הפרחים. האבקנים נצמדים לרגלי הדבורים וכך נהנים גם מהתכונות הייחודיות שקיבלו בטבע, מהפרח, וגם מאנזימים ייחודיים שנקלטים מהדבורים עצמן. השילוב המיוחד הופך את הפולן ל-Super Food - מזון על המכיל כמות גבוהה מאוד של רכיבים תזונתיים איכותיים.
הפולן מהווה חלק משיטת טיפול רחבה הנקראת "אפי תרפי", שעושה שימוש במוצרי כוורת וארס דבורים. ניתן להשיג פולן דבורים המבוסס על צמחים סיניים: ג'ינסנג, אסטרגלוס וצמחים נוספים - אלה מכילים בעצמם רכיבים המסייעים לחיזוק מערכת החיסון.
סגולות רפואיות של הפולן: מחזק את מערכת החיסון; מסייע בשמירה על משקל גוף מאוזן; מקל על תסמינים של אלרגיה; משפר את התפקוד המיני; מאט תהליכי הזדקנות; מחזק את הגוף, מגביר אנרגיה וחיוניות; מסייע במניעת סרטן ומחלות אחרות.
לפי הרפואה הסינית, הפולן מחזק את הכליות ואת "כוח החיים".
 
בנוזל או באבקה, עם תפוח או חלה טרייה - נאחל לכם שנה טובה, בריאה ומתוקה!
כל הזכויות שמורות לשאול ולילך זוארץ 2019
good