הפרעת קשב- עם או בלי תרופות
פורסם בספר רפואת יתר - הפרעות קשב מאת אלן שוורץ

שילוב מזרח ומערב

שמי שאול זוארץ, מטפל מעל 20 שנה ברפואה סינית וברפואה משלימה בשילוב של כלים מעולם הפסיכותרפיה המערבית. למדתי והתמחיתי מעל 7 שנים ברפואה הסינית הקלאסית וברפואה היפנית בהתמקדות על דיקור ונוירולוגיה. ב 16 השנים האחרונות התמחיתי בתחום בשם spiritual psychology  שמגיע מאירופה, עם כלים של פסיכולוגיה בחשיבה רחבה והוליסטית יותר. כמו כן, ב 10 השנים האחרונות התמחיתי בשיטת ה SE (somatic experience) שיטה מובילה לטיפול בטראומות וחרדות בתחום הפסיכולוגיה והפסיכותרפיה המערבית. כלים אלו נותנים לי יכולת התבוננות במטופל מנקודות שונות, תוך הבנה של סביבתו הרפואית, הרגשית והאנרגטית.
במרכז זוארץ אנו משלבים בין גישות של רפואה משלימה: סינית, ארומה תרפיה, צמחי מרפא, ויטמינים, טיפול במגע, תנועה וטיפול בתאי חמצן. אנו מאמינים בשילוב יתרונות הרפואה המערבית עם הראייה הרחבה של הרפואה הסינית והפסיכותרפיה ההוליסטית. הגישה שלנו מכוונת מצד אחד לתת מענה רחב ככל האפשר ומצד שני לתפור לאדם את החליפה הטיפולית המותאמת לו אישית. ואכן אנו רואים שעבור מטופלים מסוימים מספיק למשל רק דיקור ועבור מטופלים אחרים נדרש גם ייעוץ תזונה, הקניית כלים רגשיים או רק שיחה, SE, כלים לסביבה תומכת וכו'.
הפרעת קשב- עם או בלי תרופות
במקרים של הפרעות קשב בפרט והפרעות פסיכיאטריות ככלל, ניתן להימנע מלקיחת תרופות בהתאם לנכונות המטופל לעבודה רגשית, דיקור, עבודה סביבתית (אם מדובר בילדים עבודה מול ההורים ומערכת החינוך), שינוי תזונתי לפי הצורך והקניית כלים רגשיים של התמודדות עם מצבי מצוקה, טראומה וסטרס. מצד שני, גם למישהו שכבר לוקח תרופות ניתן להוריד את תופעות הלוואי והתלות בתרופות על ידי טיפול משלים. דבר זה חשוב עבור מי שבוחר לקחת תרופות ומעוניין בשלב מסוים להפסיק אותן או להוריד את תופעות הלוואי.
סיפור הצלחה
נועם הוא ילד בן 9 הסובל מהפרעת קשב המתבטאת בקושי בקריאה (דיסגרפיה), בכתיבה ובשמירה על ריכוז לאורך זמן. כל הקושי הזה לווה בתהליך רגשי של תסכול ותחושת אי-שייכות שהובילה להתקפי כעס והתפרצויות. נוכח כל הקושי הזה המערכת התחילה לתייג אותו כ"ילד בעייתי" ולנועם הוצע לקחת ריטלין. נועם התחיל בסדרת טיפולים במהלכה הצלחנו לאזן את המערכת העצבית והנוירולוגית דרך דיקור, דבר שמסייע בריכוז גבוה ובהתמודדויות עם קשיי הקריאה. בנוסף, נועם קיבל ייעוץ בתזונה בליווי צמחי מרפא ותוספי תזונה, דבר שביטל את המעגל האכזר של רמות סוכר גבוהות שלאחריהן מגיעה צניחת סוכר (דבר הגורם לחוסר שקט וסיכון לסוכרת בעתיד). על ידי מזונות עשירים בוויטמינים ומינרלים חיזק נועם את המערכת העצבית ואת מערכת העיכול. צמחי המרפא ותוספי התזונה החליפו את הריטלין ונתנו אפקט חיובי נוסף לגוף. כמו כן, לא הזנחנו את הפן הרגשי בו טיפלנו על ידי שיחות, דמיון מודרך, תרגילי מדיטציה ועבודה של תנועה וטאי צ'י. במקביל, ואולי הכי חשוב, נתנו כלי התמודדות לסביבתו של נועם ולנועם עצמו. ההתמודדות אינה רק כדי להגיע להצלחה אלא גם כדי להיות בעלי יכולת לחיות עם משברים, עם הפעמים שבהן דברים לא עובדים לפי התוכנית, היכולת לצאת ממצבי קיצון ולהתבונן בהם מהצד. בסיום התהליך, בעזרת הכוחות של נועם ושל סביבתו, נוצרה לנועם סביבת חיים טובה המכילה אותו, והוא עצמו פיתח מיומנויות ושיפר את היכולות הקוגניטיביות והרגשיות. כעת הוא מגיע לטיפולי תחזוקה פעם במספר חודשים.
משנה זהירות
מהרבה דברים כדאי להיזהר בהפרעות קשב, אך לפי דעתי הדבר שהולך עם הילד כל החיים ומשפיע עליו בצורה רבה ביותר הוא התיוג החברתי והמשפחתי. להפחית סוכר או להתמודד עם תחושה מסוימת רבים מסוגלים לעשות, אך כמו שאמר פרויד "אנו גדלים דרך העיניים של אנשים אחרים", בייחוד בילדותנו. ילד שמאמינים בו תמיד יוכל להתקדם בקלות יותר בעולם.
טיפ
הטיפ שלי הוא עבור ההורים- נסו לראות את העולם דרך העיניים של הילד. בו בזמן הבינו שבתור הורים באחריותנו לעזור לילד לראות את העולם טוב יותר.
 
כל הזכויות שמורות לשאול ולילך זוארץ 2019
good