אביב

 

הרפואה הסינית רואה את האדם כמערכת של כוחות מנוגדים ומאוזנים המכונים יין (YIN) ויאנג  (YANG), המתבטאים בזרימה מתמדת של אנרגית חיים בגוף, המזינה ושומרת על תפקודי האברים השונים ונקראת צי' (Qi).
כאמור,  יין ויאנג הם מושגי יסוד בפילוסופיה הסינית המתארים את שני סוגי האנרגיה הבסיסיים הקיימים ביקום. יין – זאת האנרגיה הנקבית, הפנימית, הכהה, הקרה, הנמוכה, הצפונית, הנוזלית. היאנג  מאידך, זו האנרגיה הזכרית, החיצונית, הבהירה, החמה, הגבוהה, הדרומית, היבשה. באופן מעשי,  גם בכול אחד מאתנו בני האדם קיימות שתי האנרגיות יין ויאנג גם יחד.
אביב הוא פריצתו של ה - YANG מתוך ה – YIN.  יאנג פירושו חום, פעילות, תנועה כלפי מעלה וכלפי חוץ וכן גדילה. האנרגיות שהיו מכונסות באדמה כל החורף פורצות וגורמות ללבלוב ולצמיחה בעולם.  זרעים נובטים בקלות וגדלים במהרה. האוויר מתחמם והחיות יוצאות ממחסה החורף אל הטבע. נחלים קפואים מתחילים להפשיר בזרזיף מים איטי, שמתגבר עם התגברות החום. הרפואה הסינית מתארת את עונת המעבר כמו אדמה שנעה ממקומה. אדמה במקורה יציבה, שגרתית, מתמידה, אינה אוהבת תזוזות ושינויים. בעונת המעבר משתנים האויר, הטמפרטורות, העץ מתחיל לפרוח ומתעורר מתרדמת החורף.

עבור האדם, האביב הוא  זמן טוב להתחיל תהליכים, להביא למימוש רעיונות יצירתיים ולעסוק בפעילות גופנית. זמן לצאת מדפוסי הפעולה הישנים אל הרגלים חדשים. האביב הוא תקופה של התחלות חדשות, ואם האדם רוצה להתחיל דבר מה חדש או לשנות הרגלים - אנרגיית האביב המתחדשת תעזור לו בכך.

לפי הרפואה הסינית, האדם הוא מיקרוקוסמוס, הנוהג לפי אותם כללים של הטבע המקרוקוסמוס.  לפיכך, על האדם להתאים את סדר חייו ואת פעילויותיו לחילופי העונות. להיות פעיל יותר באביב ובקיץ, העונות ה´יאנגיות´ יותר, ולהפחית פעילות בעונות הסתיו והחורף, העונות ה´ייניות´ יותר, המתאימות למנוחה ולהתכנסות פנימה .

הסינים רואים קשר ישיר בין הטבע לאדם, כל עונה משפיעה ישירות על האדם בצורה כזאת או אחרת, וכל עונה מביאה איתה את האנרגיה שלה וכן את המחלות שלה.

עונת האביב מביאה איתה צמיחה, פריצה, התעוררות מחודשת של הטבע, החרקים והפרחים. הכול סביב ירוק וצעיר, הריחות החמצמצים של הטבע מעוררים אותנו וריחות הפריחה מביאים תקופה חדשה של בריאה מחודשת. הצבע האפור ,לבן ושחור מתחלף בצבעים של ירוק אדום כחול, אנו מרבים לבלות מחוץ  לבית וטייל בחיק הטבע.

אך לא כך לכל האנשים, ישנם אנשים רבים שהאביב מביא איתו נזלת, התעטשויות עיניים צורבות, דומעות  ואדומות, גרד ואדמומיות בעור, כאבי ראש וסחרחורות. כמו שהטבע מתחיל לפרוח גם חלקינו מתחילים לפרוח ולהרגיש את האביב בגופינו.
כ15% מהאוכלוסייה סובלים מאלרגיה שבעיקר מתבטאת בחילופי עונות ובעיקר באביב. אלרגיה היא הפרעה בה הגוף מגיב ברגישות-יתר לאנטיגנים מסוימים (אלרגנים), המעוררים תסמינים אופייניים כאשר נחשפים אליהם. במצב תקין נוגדנים בגוף מגיבים לאנטיגנים ספציפיים והורסים אותם; אך באדם אלרגי התגובה בין האלרגן לנוגדן מפעילה תאים המשחררים היסטמין, סרוטונין וחומרים נוספים. אלרגיות שונות באות לידי ביטוי בצורות שונות, הכוללות אסתמה, קדחת השחת, דלקות עור, דלקות במערכת העיכול, או, במקרים חמורים, הלם אנפילקטי.
האלרגן חודר לגוף דרך העור, נשימה או דרך המזון ונקשר לחלבון מסוים והם נבלעים ע"י מערכת. עד שתאי מערכת החיסון מוכנים לקרב ומרגע החשיפה הראשונה לוקח בין שבועיים לשלושה. לפעמים לוקח למערכת החיסון יותר זמן להתארגן ולכן אדם יכול להיחשף מאות פעמים ולא יקרה כלום ופתאום ביום אחד המערכת חיסון תגיב ותיצור תגובה אלרגית.

אחת התופעות השכיחות יותר במהלך חודשי האביב היא האלרגיה. הסימפטומים עליהם מתלונן החולה זהים במהותם להתבטאותה של עונת האביב בטבע. מרבית הסובלים יספרו כי הסימפטומים מתפרצים להם בפתאומיות, מתפרשים על פני הגוף ונעים ממקום למקום בגוף כמו רוח.
היבט  הרוח מתבטא בעונת האביב בעיקר בהחצנה ובערנות של אנרגיה חיצונית, כפי שתופעות האלרגיה מתבטאות בצורה חיצונית של נזלת, פריחה, אדמומיות ועוד. ההחצנה והפריחה שבטבע בימי האביב חלות גם אצל המתלונן, אך לדאבונו אין הוא נהנה מפריחה זו ולרוב הוא סובל למדי.

אחת הדרכם העיקריות לטפל באדם במצב זה היא למתן ולייצב את האנרגיה המתפרצת והאגרסיבית בגופו, ובמקביל לבנות אנרגיה מרגיעה ופסיבית. בכדי למנוע את תופעת האלרגיה, על האדם לקבל טיפול כדי להכין את גופו לאנרגיית עונת האביב.

כיוון שבעת העתיקה לא היו בנמצא מיקרוסקופים ולא ידעו לזהות חיידקים ווירוסים, כל הפתוגנים ברפואה הסינית נקראו בשם: "רוח". היה ברור כי משהו נישא באוויר והוא גורם אצל חלק מן האנשים לגירוי של מערכת הנשימה העליונה. המטפלים הסיניים גם הבינו כי חלק מן המחלות הן עונתיות וקשורות לשינויי מזג האויר. חדירת "רוח" לרשת המרידיאנים פוגעת בזרימה החופשית של האנרגיה - הצ'י בגופו של האדם . רוח פולשת תחילה לאיזורים החיצוניים יותר ולכן תוקפת תחילה את הריאות. אך, לפי - Nei Jingשנכתב לפני כ-2500 שנה  
"אם הגוף בריא והצ'י במצב תקין "רוח" אינה יכולה לחדור" . הצ'י המגן שנקרא Wei Qi אמור למנוע חדירה של פתוגנים חיצוניים לגוף. מכאן ניתן להבין כי על פי התפישה של הרפואה הסינית כל אדם שסובל מאלרגיה , סובל בהכרח מחולשה של הצ'י המגן, לפחות בזמן התבטאות המחלה. מערכת החיסון מוגדרת ברפואה הסינית כ WEI QI - זהו ה"QI המגן" על גופינו , אלרגיה ברפואה הסינית משויכת לאנרגית העץ והמתכת ולאיברים כבד וריאות איברים אלו אחראים על תופעות הכיווץ וההתרחבות במערכת על פעולת הנשימה ועל העור.
ניתן להתייחס לפעולה זו כשער אל החיצון שנפתח ונסגר בהתאם לגורם שמנסה להיכנס. ואכן, רוב תופעות האלרגיה יתבטאו במערכת הנשימה, בעור ובעיניים, ויכללו נזלת, כאבי ראש, דמוע רב, נפיחות וגרד בעור ועוד...  
באמצעות הבנת מושגים אלו יש ביכולתו של המטפל ברפואה הסינית ודיקור סיני לתמוך במערכת החיסון  להזרים את ה , WEI QI לעזור לגוף להתמודד עם הפתוגן החיצוני, ולפעול לחיזוק ואיזון האדם הסובל בהתאם לסיבה הספציפית שגורמת לתופעות האלרגיות.

אז איך בעצם מתנהל הטיפול ?
בשלב הראשון המטפל ברפואה סינית יבצע אבחנת דופק, לשון ואבחנת גוף ותשאול מקיף לסימפטומים שמציג המטופל.
לאחר ביצוע האבחנה קובע המטפל אסטרטגיה טיפולית המבוססת על אבחון עפי תורת חמשת האלמנטים המטפל ימצא את שורש הבעיה ויטפל דרכה וכמובן יתמוך במצב האקוטי במקביל .

הטיפול יתבסס על דיקור, בטיפול המבוסס על דיקור המטפל מחדיר מחטים דקות אל נקודות הדיקור שנמצאות על גבי המירדאנים במקומות שונים בגוף , המחטים יוצרות סטימולציה בנקודה  ועל ידי כך בונות קוד אנרגטי שהגוף יכול להטמיע אותו ובכך ליצור תהליך של ריפוי ואיזון של האדם .
הטיפול השלם יכולל בתוכו טיפול בצמחי מרפא סינים אשר יתנו למטופל תמיכה פיזית להתמודד בתופעת האלרגיה , יתמכו במערכת החיסון יניעו את הצי ויחזקו את אלמנט הריאות .
תזונה  ,כל מטופל יקבל תזונה המתאימה לפתולוגיה שאובחנה אצלו. באביב כדאי לאוורר את הכבד ולעשות ניקוי אביב לאכול מזונות ירוקים וחיים ולהמעיט באוכל חריף ומחמם .
הרפואה הסינית רואה פעילות גופנית כחלק בלתי נפרד מהטיפול המטופל יקבל הדרכה לתרגילי נשימה ,צי קונג , דו אין , וטאי צי .
חשוב לדעת כי מכיוון שברפואה הסינית הקלאסית הטיפול אינו מתמקד רק בסימפטומים אלא בשורש הבעיה ובחוסר האיזון האנרגטי הבסיסי בגוף , המטופל יחווה הטבה באנרגיה הכללית במצב הרוח וסימפטומים ובעיות בריאותיות נוספות מהן הוא סובל.
כל הזכויות שמורות לשאול ולילך זוארץ 2019
good