איך אומרים סטרס בסינית?

בספרי הרפואה הסינית העתיקים ההתיחסות לנפש ולגוף היא אחת, לפני אלפי שנים הרפואה הסינית זיהתה את המתח היום יומי כמשהו שגורם להתשה של האנרגיה הכללית, פגיעה במערכת הגוף במערכת החיסון ואף יצירות פתולוגיות נוספות.

הרפואה הסינית מסתכלת על האדם כשלם, אשר מושפע מהאנרגיות החיצוניות שמסביבו ומהתהליכים הנפשים המתרחשים בתוכו,
הפילוסופיה הסינית מדברת על חמשת האלמנטים ו 12 איברים. כל איבר אחראי על רגש אחר. כשאחד או יותר מהאיברים הפנימיים יוצאים מאיזון, עלולה להופיע מחלה.
בכדי להבין את האדם התבוננו החכחמים הסינים התבוננו בתופעות השמימיות והארציות ובנו את מודל חמשת האלמנטים, מודל חמשת האלמנטים אחד מהמודלים העתיקים בעולם הסינים הסתכלו על המדע בצורה ציורית ולכן מושגים רבים בתפיסה שלהם משולים מעולם הטבע.
חמשת האלמנטים: אדמה , מתכת , מים , עץ , אש .
כל אלמנט מבטא אנרגיה אחרת ומקושר לאיבר אחר בגוף:

אש -  לב  - שמחה , 
אדמה-  קיבה   - אמפטיה ,                                      
המתכת - ריאות - התכנסות פנימה ,                    
מים – כליות - מודעות ,
עץ – כבד - עוצמה.ההבנה העמוקה של מודל חמשת האלמנטים מאפשר למטפל ברפואה סינית יכולת הבנה של האדם והתהליכים הרגשיים שהוא עובר בחייו.
בתפיסה הסינית זהו המצב המאוזן האופטימלי בחיים אך רובנו נמצאים במצב של חוסר איזון בגלל השפעות סביבתיות, אורח חיים לא מאוזן, עומס ולחץ יום יומי , ריבוי גירויים , תזונה לא נכונה , והאופי האישי של האדם.
אלו יוצרים דיסהרמוניה במערכת האלמנטים,  והרגשות הופכות לאמוציות סוערות -
 
חמשת האלמנטים :
אש – לב - מניה ,שמחה ללא גבולות
אדמה- קיבה  – דאגנות יתר
מתכת –ריאות -  קושי לשחרר , צער
מים – כליות - פחד , חרדה
עץ – כבד -  כעס

במהלך חיינו אנחנו יוצאים מאיזון מתח תמידי שאנחנו שרויים בו ייצור החלשה של האנרגיה, והחלשה של האדמה המקום היציב והבטוח שלנו, החלשה זו תיצור דאגנות יתר לסובבים אותנו ולעצמנו, חולשה כללית של הצ'י - אנרגית החיים, מתח לאורך זמן יתיש את הגוף וייצור דיהרמוניה אשר יוביל לפתולוגיות נרחבות יותר כמו בעיות שינה, בעיות עיכול, חולשה של המערכת החיסונית, כאבים בגוף, דיכאון, חרדות...
סטרס פוגע באנרגית הכבד, לא מדובר בפגיעה פיסית באיבר והמשמעויות המערביות, אלא בתפקוד האנרגטי שלו הכבד אחראי לוויסות הרגשות לזרימת דם תקינה ולתנועה חלקה של האנרגיה בכל הגוף. כאשר אנחנו נמצאים במתח בגלל תהליכים פיזים רגשים או סביבתיים אנרגית הכבד נפגעת ואין זרימה חלקה של צי בערוצי האנרגיה, זה יוצר "תקיעות" אשר מתבטאת בכאב פיזי.
כמו כאבי שרירים או תפיסות שרירים, בעיקר באזור הצוואר, הכתפיים והגב העליון, עצבנות, כעסים מלווים גם בכאבי ראש, שינויים במצב- רוח ובנשים נוכל לראות גם בעיות שונות במחזור. 
הטיפול בעזרת הרפואה הסינית  בבעיות לחץ נפשי ובמתח מחזק באופן מיידי את מערכת החיסון ולכן סימפטומים רבים ייעלמו - גם מבלי לטפל בהן ישירות. הרפואה הסינית מפחיתה את הסימפטומים של לחץ ומתח על ידי דיקור בנקודות שונות בגוף. כאשר המחט מגרה את האזור, משתחררים אנדורפינים (חומרים נוגדי כאב טבעיים) שגורמים להפחתת הכאב ומשפרים את זרימת הדם בגוף. בנוסף, הדיקור הסיני גורם להפחתה של הורמון הסטרס קורטיזול, המזוהה עם לחץ.
במערכת העצבים המרכזית  פועלות שתי מערכות מתואמות: המערכת הסימפתטית והמערכת הפרא-סימפתטית: המערכת הפרא-סימפתטית אחראית על המצבים בהם אנו רגועים ובמנוחה. אך כאשר מופיעה סכנה או מצב לחץ, המערכת הסימפתטית נכנסת לפעולה, זאת על מנת להתמודד עם מצב החירום. היא גורמת לגוף לשחרר כמויות אדירות של אנרגיה לשרירים על ידי הפרשה של סוכרים. הכליות מפרישות אדרנלין, קצב פעימות הלב עולה ועל כן גם לחץ הדם עולה..
כאשר אדם חווה לחצים או מתח נפשי לאורך זמן והמערכת הסימפתטית עובדת מעבר לנדרש, הדבר מתיש את הגוף ופוגע במערכות  החיוניות שלנו וגורם לחולי. 

המטפל ברפואה סינית מסתכל על האנרגיה של המטופל ובודק דרך התבניות שהצגנו קודם איפה נמצא חוסר האיזון היכן הוא מתחיל ולאן הפתולוגיה מתקדמת , האיבחון נעשה עי מישוש הדופק הסתכלות על גוף המטופל הלשון העניים הציפורניים איכות השיער הקול טון הדיבור ועוד... לפי שיטות איבחון אלו המטפל יכול למצוא את הגורם לפתולוגיה ולהחזיר את האיזון לגוף.
המטפל ברפואה סינית משתמש בדיקור במגע ובצמחי מרפא וכמובן שיחה ותרגילי מודעות בכדי לקבל פלטפורמת טיפול שלמה כל אלו תורמים להרפיה של שרירי הגוף, להורדה של קצב הלב ולהפחתה של לחץ הדם. מטופלים רבים מדווחים על תחושת רוגע בזמן הדיקור, ללא קשר לבעיה איתה הגיעו - וכמובן כאשר מתח ולחץ הם התלונה העיקרית ממנה המטופל סובל.
הרפואה הקונבנציונאלית מתחילה לאחרונה להכיר במתח נפשי כמקור למחלות רבות, כיום ידוע כי המתח הנפשי והלחץ הנפשי מהווים גם חסם בדרך לריפוי מחלות. אנשים רבים מעדיפים את טיפולי הרפואה הטבעית, על פני טיפול בתרופות שמלוות בתופעות לוואי. בשנים האחרונות נערכו מחקרים רבים המראים על הצלחתו של הטיפול באמצעים של רפואה הסינית במחלות רבות בכלל ובמצבי לחץ ומתח בפרט. תוצאות אלו מביאות רופאים רבים להמליץ על הטיפול בדיקור הסיני ובצמחי המרפא..

טיפים לטיפול עצמי

עיסוי עדין של נקודת הדיקור התחתונה ביותר בגוף *
בשקע  בכף הרגל, מתחת לכרית כף הרגל, בשקע העמוק והרגיש שבמרכז.
ללחוץ לחיצה עדינה למשך 30 שניות, בשתי הרגליים, לעסות מספר פעמים עם הפסקות קצרות.


 
*לעמוד על אדמה רכה ולדמיין את החיבור של כף הרגל (ובעיקר את הנקודה מסעיף 1) לאדמה, להרגיש כיצד הגוף מחובר לאדמה ולנשום נשימות עמוקות עמוקות לתוך הבטן התחתונה , להרפות את שרירי הגוף מהראש ומטה ולנסות לדמיין שכל המתח שצברנו במשך היום יורד לאדמה...


* נקודה רביעית על ערוץ המעי הגס,  הנקודה נמצאת בשקע בן האגודל לאצבע המורה , עיסוי עדין עם כיוון השעון בשתי הידיים עשוי להועיל למתח וכאבים ברצועת הכתפיים בייחוד אצל גברים.

 
בברכת בריאות ושלווה מרפאת זוארץ. 
כל הזכויות שמורות לשאול ולילך זוארץ 2019
good